Hem
Cykel 42
Nyheter
Motionsträning
Motionskalendern
....online
Råd & Tips
Arrangörer
...marknadsföring
Cykelbutiker
Nyheter
Download
Kontakta Oss
Arrangörers Meny

Motionsträningar

"LVM-G"," lvm-t" och "MTB-M" förklaras längst ner

Anvisningar för arrangörer som vill vara med här finns längst ner på sidan

SELECT * FROM scfmtrain LEFT JOIN scfmforening ON (scfmforening.scfmnum=scfmtrain.scfmnum) WHERE scfmtrain.scfmt1a != "" ORDER BY scfmforening.scfmhem, scfmforening.scfmfor Arrangörer med träning = 89

Arvika (Arvika IS Cykel) 
Landsväg och MTB
Per Jansson
+46 705 171375
+46 570 14114
per.jansson.arvika@gmail.com
Landsväg och MTB
Stefan Lindström
+46 703 210711
+46 570 14476
stefan.pernilla@telia.com

Avesta (Rembo IK - Cykel) 
MTB
Nils-Erik Eriksson
0703321081
Landsväg
Nils-Erik Eriksson
0703321081

Bollnäs (Bollnäs CK) 
Landsväg
Conny Carlsson
070-347 65 93
Ring efter 17:00 på vardagar
MTB
Christer Lagerhäll
073-844 57 65
Ring efter 17:00 på vardagar

Borlänge (Borlänge cykelklubb) 
MTB
Henrik Skymning
0243-85372

Borås (Brämhults Cykloider) 
Landsväg och MTB
Brämhults Cykloider
info@bramhults-cykloider.se

Bålsta (Bålsta Cykelklubb) 
Landsväg och MTB
Bengt Ekblom
0171-59544
070-6931426
bengt.ekblom@lnctv.com
Landsväg
Sören Permatz
0171-57272
070-4412685
soren@digiform.se
Landsväg
Anne Rasmussen
0171-467719
070-7778921
soren.fahlstrom@telenor.se

Degeberga (Degeberga Cykelklubb) 
Landsväg
Kai Liljebladh
044-245810
kai_liljebladh@hotmail.com

Eksjö (Eksjö Cykelklubb) 
MTB
Mats Nerlund
070-2492512
mats.nerlund@gmail.com
MTB
Bo Axelsson
0381-14924
070-5603560
bax@kvarnarp.eksjo.com

Eskilstuna (Eskilstuna CK) 
MTB
Tommy Eriksson
016-357179
070-3076174

Eskilstuna (Motionscyklisterna Ramen) 
Landsväg
Mats Karlsson
0706-765771
ramencykel@telia.com

Eslöv (Eslövs CK) 
Landsväg
Peter Jönsson
0709-447144
peter@eslovsck.se
Landsväg

Falköping (Falköpings CK) 
Landsväg
Jörgen Lake
0515-15450
MTB
Magnus Arvidsson
0515-15450
falkopingsck@scf.se

FALUN (Falu Cykelklubb) 
MTB
Carl-Johan Ingeström
carljohan@visitfalun.se
Landsväg
Grums (Skruvstad IK) 
Landsväg
Jukka Karjalainen
0734-148882
jukka.karjalainen@billerud.com
www.skruvstad.se

Gärds Köpinge (Kristianstad Cykelklubb) 
Landsväg
Lars-Rune Bengtsson
0706658600
bengtsson.kopinge@telia.com
ti 1800

Göteborg (Hisingens Cykelklubb) 
Landsväg och MTB
Habo (Habocyklisterna) 
MTB
Stig Lilja
036-377381

Halmstad (Cykelklubben Bure) 
Landsväg
Jonas Lekman
0733-845051
jonas@ckbure.se
Landsväg
Håkan Larsson
070-3039298
hakan@ckbure.se

Helsingborg (CK Fix) 
Landsväg
Ulf Streiby
0708 14 82 05
ulf.streiby@telia.com

Hjo (Hjo Velocipedklubb) 
Landsväg
Håkan Ljungqvist
0503-12412
hjobor@home.se
Landsväg och MTB
Ulf Rudberg
0503-31336
0739-803138
ur101@spray.se

hnj4f2lnuy (atak2rg1v0) 
OBS
htfm366f3l
eqxiaykkr7
fqsqqjqrh2
nzx9r7h7lq
p0glvp67k0
OBS
wm4anoxyu1
uas6hn0s0s
ugcdno1kt0
a0j9v2rucz
lnsy4kmhok
OBS
lsurutuvhx
onyhcd9kmm
tep0k6wkfc
sy4ijvr58q
6clekfiupx
OBS
s0ujkva5fg
s57zzev06o
wlwjwhykgn
h3fw4ql3v8
3bfgqohhjj

Huddinge (Spårvägen CF) 
Landsväg och MTB
Mats Alheim
070-658 52 97
08-778 47 64
mats.alheim@cykel.nu

Hässleholm (Hässleholms CK) 
Landsväg
Anders Persson
0451-85378
anders.persson2@bredband.net
18:00-20:00
MTB
Tony Joansson
0705 93 44 25
0705934425@telia.com
18:00-20:00

Kalmar (Kfum Ck, Kalmar) 
Landsväg
Åsa Hjelmberg
070-5538386
kfumck@scf.se
MTB
Henrik Johansson
kfumck@scf.se
Landsväg
Jan Gustafsson
kfumck@scf.se

Katrineholm (CK Ceres) 
Landsväg
Niclas Rosenberg
0150-10020
0708958640
Niclas@cykelosport.com

Kiruna (Kiruna Cykelklubb) 
Landsväg
Hans Lindgren
MTB
Kungälv (Teamkungälv IS) 
Landsväg
Bernt Samuelsson
0303-63813
ulv30@spray.se
Landsväg
Urban Johansson
0730921451
Landsväg
Martin Falkenström
0706-757765
martin@pretec.se
Landsväg
Harri Mourujervi
0706883318

Landskrona (Landskrona Cykelklubb) 
Landsväg
Kjell Månsson
0418-24746

Lessebo (Glasrikets CK) 
Landsväg
Christian Karlsson
0478-31222
0705672354
ckskruv@hotmail.com
18-20

Lidköping (Skara ck, Götene ck, Lidköpings ck) 
Landsväg och MTB
Björn Fredriksson
0510-24005
0705-488149
bjorn.fredriksson@kmtgroup.com
Lidköping
Landsväg och MTB
Bosse Olsson
0511-12592
0510-60402
Skara
Landsväg och MTB
Auno Toftgren
0511 51451
0706778206
aunotoftgren@scf.se
Götene

Linköping (Cykelklubben Hymer) 
Landsväg
Manuel Cano
013 155407
ckhymer@scf.se
Säkrast efter kl:20.00
Landsväg
Bo Ekenger
013 149494
ckhymer@scf.se
säkrast efter 20:00
Landsväg
Landsväg

Linköping (Mera Lera MTB) 
Landsväg och MTB
Dick Vizins
013-87135
dick@vizins.se
Landsväg och MTB
Amelie Magnander
013-138266
amelie.magnander@gmail.com

Ljusdal (Ljusdals Cykelklubb) 
Landsväg och MTB
Bengt-Erik Svedman
0651-33031
070-6917610
svedman.ulla@telia.com
Landsväg och MTB
Gunnar Ohlanders
0651-40284
070-6439556
gunnars@glocalnet.net

Malmö (Klubben Cyklisten) 
Landsväg
Bengt Holmgren
0730618767 kl 09-16
info@klubbencyklisten.se
Landsväg
Mantorp (Mjölby Cykelklubb) 
MTB
Kristina Anund
0142-21202
anund@mbox301.swipnet.se

Mariestad (Mariestadcyklisten) 
Landsväg och MTB
Kari Pakkanen
0731-803228
info@cykelbutiken.nu

Mora (VasaTrampet CK) 
Landsväg
Garry Jones
0250 16742
0760287242
garry@scfmotion.se

Motala (Motala AIF ck) 
Landsväg
Ronny Lejonqvist
0734118063
0141-572 88
ronny_lejonqvist@hotmail.com
MTB
Ronny Lejonqvist
073-4118063
0141-572 88
ronny_lejonqvist@hotmail.com
OBS
Ronny Lejonqvist
0734118063
0141-572 88
ronny_lejonqvist@hotmail.com
Spinning

Märsta (Sigtuna Märsta Arlanda Cykelklubb) 
MTB
Stefan Lagerkvist
070-7832585
zteffes@bredband.net
Landsväg
Håkan Johnsson
0703-555085
hakan@smack.cc
MTB
Morgan Björkdahl
0768-786750
mojjebj@hotmail.com
Landsväg
Åke Leverin
0705-458305
ake.leverin@telia.com

Norberg (Norbergs CK) 
Landsväg och MTB
Kicki Wallin
073-047 97 61
norbergsck@scf.se

Norrköping (CK Antilopen) 
Landsväg
Peter Nilsson
info@hagacykel.nu
MTB
Norrtälje (Roslagens CK) 
Landsväg
Lars Westerberg
0730-33 47 00
lars.westerberg@roslagensck.se
Landsväg
Jörgen Jinnelid
0708-11 46 44
jorgen.jinnelid@roslagensck.se

Nyhammar (Grangärdebygdens CK) 
MTB
Roland Gustafsson
070-3360088
gustafsson-ny@spray.se

Nyköping (CK Dainon) 
Landsväg
Jonny Carlson
0155 21 94 50
jcykel@hotmail.com
MTB
Peter Troberg
070 7595252
peter.troberg@bredband.net

Nässjö (Nässjö CK) 
Landsväg
Christer Pantzar
076-1342888
0380-14715
chpa64@hotmail.com

Rättvik (IK Jarl) 
MTB
Mats Edvardsson
0248-20749
070-2379119

Sandviken (Gästriklands Cykelförbund) 
Landsväg
Pentti Riskilä
026-259637
Landsväg och MTB
Roland Högberg
026-651979
roland.hogberg@esri-sgroup.se

Sandviken (Sandvikens Cykelklubb) 
Landsväg
Roland Högberg
026-651979
roland.hogberg@esri-sgroup.se
Träningarna utgår från Gävle
Landsväg
Pentti Riskilä
070-5826901
Inomhus - vintertid

Sexdrega (AlrikssonsCykel.se CK) 
Landsväg
Martin Alriksson
0325625053
0705325521
martin@alrikssonscykel.se

Skellefteå (Skellefteå AIK cykel) 
Landsväg
Tomas Nyström
0910-775589
070-6532160
tomas.nyström@skehus11.ac

Skoghall (Skoghalls CK Hammarö) 
Landsväg
Tommy Ahlborg
070-3616919
tommy.ahlborg@telia.com

Skövde (Skövde Cykelklubb) 
MTB
Jörgen Bergström
0500-44 05 68
0701-44 66 07
swefatalerror@hotmail.com
Landsväg
Sören Wilsson
0500-48 51 88
0708-26 12 27
info@wilssons.com

Stockholm (Fredrikshof IF Cykel) 
Landsväg MTB Landsväg
Tell Hermanson
070-497 8834
tell.hermanson@audax.se
Gruppcykling 22,5 km/h lördagar

Sundsvall (Sundsvallscyklisterna) 
MTB
Peder Lindström
070-8784247
peder_lindstrom@hotmail.com
MTB - ungdomsträning i första hand
Landsväg
Joakim Jenhagen
070-6801408
joakim@jenhagen.se
Motionsansvarig
Landsväg
Roger Tjärnlund
roger@modelera.se
Landsväg - både tävling och motion

Säffle (CK Säfflecyklisterna) 
Landsväg
Anders Norelius
070-3257312
alvang@telia.com

Söderhamn (Söderhamns CA) 
Landsväg och MTB
Jan Sundman
0270-19838
070-2891133
jan.sundman@telia.com
Landsväg
Roland Hellbom
MTB
Urban Tjernberg
0270-17241
urban.tjernberg@telia.com
Landsväg och MTB
Simon Andersson

Södertälje (Södertälje CK) 
Landsväg och MTB
Crister Bolinder
cykelbolle@yahoo.com

Tierp (Aktiv Cykel Tierp) 
Landsväg och MTB
Christer Backström
073-0762214
Landsväg och MTB
Dennis Liljeqvist
070-4584999
dennis.liljeqvist@actierp.se

TROLLHÄTTAN (SJÖLANDA TRION) 
Landsväg
MATTIAS CARLSSON
TROLLHÄTTAN
0735036511
MATTIASCARLSSON2009@LIVE.SE
12 -18
Landsväg
MORGAN STORM
VÄNERSBORG
0768111777
15-16
Landsväg
Landsväg

Uddevalla (Uddevalla Cykelklubb) 
Landsväg
Åke Hansson
0706-752260
smakulle@telia.com

Uppsala (CK UNI) 
Landsväg och MTB
Juha Kotilainen
0735-110399
ckuni@scf.se

Vallentuna (Vallentuna CK) 
Landsväg
Mattias Björkhem
070-4539983
08-51176752
mbjorkhem@hotmail.com

Varberg (CK Wano) 
Landsväg
CK Wano Kansli
0340-17962
ckwano@scf.se

Varberg (Varbergs MTB) 
Landsväg och MTB
Hans-Olov Lundin
0730362496
snah274@hotmail.com
18.00-21.30

Vårgårda (Vårgårda CK) 
Landsväg och MTB
Mikael Henriksson
076-1412515
vargardack@scf.se

Västerås (Energitrampet CK) 
Landsväg
Kalle Svensson

Växjö (Lammhult Cyklisterna) 
Landsväg och MTB
Lisa Långström
076-8466650
lammhultcyklisterna@scf.se
OBS
Tony Långström
070-3673949
lammhultcyklisterna@scf.se
Triathlon

Älvsbyn (Nybyns IK) 
Landsväg
Per Nilsson
0738303825
pelleni@hotmail.com
Landsväg
Erik Jonsson
0703540728
erik@acupressure.se

Ödeshög (Ödeshögs Cykelklubb) 
Landsväg och MTB
Per Öhman
014453515
0703372787
odeshogsck@scf.se
Landsväg och MTB
Hans Stolt
014431753

Örby (IK Trasten) 
Landsväg
Anders Höjer
0703448631
0703212418
andershojer@spray.se
Landsväg
Mattias Hagman
0733372686

Örebro (Örebrocyklisterna) 
Landsväg
Magnus Kjellbom
070-4967387
magnus.kjellbom@gmail.com
Landsväg
Carsten Ingeby
019-6118650
info@norracykel.se
dagtid
Landsväg
Lena Sannerholt
070-3330503
lena@orebrocyklisterna.se

Östersund (CK Vértex) 
Landsväg
Patrik Nordin
0703198786
patrik@vertex.cx

Östersund (IF Castor - Cykel) 
Landsväg och MTB
Eric Wingren
070-699 59 33
ericwingren@hotmail.com
MTB
Perde Engström
070-6667912
peder.engstrom@hpgab.se

ÖSTERVÅLA (Östervåla IF) 
Landsväg
Jan Molén
0292 711 74
Landsväg
Joakim Jansson
0705 931271

Kraven för beteckning LVM-G (Grupp) - LandsVägsMotionsträning sker regelbundet i arrangörens regi. Varje grupp har en ledare och man håller ihop under träningen. Nyckelorden är att sista cyklisten alltid får stöd och sällskap.
Kraven för beteckning lvm-t (träning) - Man ordnar landsvägsmotionsträning och alla är välkomna. Man lämnar dock inga garantier att man håller ihop gruppen under träningen.
Kraven för beteckning MTB-M - Regelbunden träning för MTB-åkare. Många arrangörer har missat att öppna dörren för MTB-motionärer. Här finns det mycket att jobba med. Man kan ta fram kartor över stigar och träningsrundor på hemorten. Man kan även samordna resor till MTB motionsloppen.

Vem som helst kan lägga upp sig som arangör av motionsträningi via menyn
Option 7 för nya arrangörer (och sedan aktivera arrangörer via option 1)
Option 3 för att redigera uppgifterna.
Om ni vill redigera tidigare angivna uppgifter ska ni vara aktiverade via option 1
  Cykeltours
garry@cykeltours.se
Tel 0250 167 42
Mob 076 028 7242